Centrála firmy na mapě

Historie výrobců

MOTOSPORT je společným jmenovatelem pro všechny producenty, které MOTO PALIČ zastupuje. Jedno máme společné. Všichni jsme začínali s nápadem a touhou prosadit se. Dovolte nám představit historii a filosofii celosvětově respektovaných autorit ve svém oboru.

Historie firmy Beta

Výrobce motocyklů s velmi dlouhou historií

Betamotor byla vždy spojována s historií a vývojem života na dvou kolech. Společnost byla založena ve Florencii v roce 1904 pod názvem „Società Guiseppe Bianchii“ co by producent jízdních kol. Na konci roku 1940, díky změnám, které se odehrály v italské společnosti a rozvoji motorizované dopravy se společnost začala zabývat výrobou motocyklů. Účelné upevnění motoru a převodovky na jednom ze svých kol, typický příklad italské kreativity, vedl k prvnímu motocyklu vyrobenému v toskánské firmě.

Dva muži, kteří řídili společnost, Enzo Bianchi a Arrigo Tosi, spojili své iniciály a vytvořili značku BETA. Od té doby jsou motocykly prodávány pod tímto názvem.

Prvním modelem uvedeným na trh byl CERVO 48. Měl převodovku působící přímo na zadní pneumatiku a po straně vedený řetěz pro startování a samotný pohon. V roce 1948, společnost zahájila výrobu modelu CIGNO, který byl poháněný jednoválcovým motorem 48cc. Jeho dvojitý kolébkový rám, teleskopické vidlice a tlumiče dodávaly tomuto modelu sportovní vzhled.

V roce 1950 začala BETA vyrábět náročnější motocykly s obsahem 125cc a vznikl tak ITAL-JET 125, vybavený lisovanou ocelovou vidlicí a teleskopickým zadním tlumičem. Další model byl uveden na trh v 50.letech – M.T. 175, který byl vytvořen podle předlohy soutěžních motocyklů. Model M.T. používal dvoudobý jednoválcový motor schopný dosáhnout 81mph. Postupně byla vyvinuta i jeho cestovní verze SV 175. V tomto období byla vyráběna široká škála silničních motocyklů s lehce sportovním vzhledem. ASTRO 98, MERCURIO 150, FOLGORE 175 a ORIONE 200 jsou pouze některé z modelů, které byly vybaveny jednoválcovým 4-dobým motorem jenž poskytoval, na tu dobu, docela slušný výkon. V roce 1960 začala Beta produkovat své vlastní motory, které mohla využít napříč produktovou výrobní řadou. Vývoj nových modelů šel ruku v ruce se zvyšujícími se požadavky na funkčnost motorů v soutěžích. V padesátých letech se dostavily první úspěchy s modely o obsahu 175cc v závodech Hillclimbing, Motogiro a Milan-Taranto.

S nástupem off-roadu v 70.letech se BETA začala stále více specializovat na produkci off-road motocyklů. Testování během 80.let přineslo vynikající výsledky v produkci motocyklů BETA – nejprve v motokrosu, enduru a později i v trialu. Napojení na motosport zajistilo v 70.letech a začátkem 80.let řadu úspěchů. Čtyři tituly mistra světa v trialu zajistil Jordi Tarres jehož následoval třemi tituly v letech 1997-1999 Dougie Lampkin. Beta zazářila šestkrát v halovém mistrovství světa, včetně vítězství Alberta Cabestanyho v roce 2002 a také pěti evropskými tituly.

V roce 2004 BETA významně podpořila produkci 4-dobého endura a jeho prezentaci v motocyklových v soutěžích. Technický vyspělá a sportovně orientovaná jak jen může motorka být, avšak stále lehce ovladatelná a maximálně zábavná.

Vedle specializace na enduro BETA zvyšuje svou působnost v trialu, pro který se stala synonymem. V roce 2006 zahájili produkci 4-dobých motorů, které byly vyvinuty speciálně pro tento sport.

Po dvouletém vývoji přichází Beta, v sezóně 2013, ze zcela novým 2-dobým motorem do endura s obsahem 250cc a 300cc.

Od roku 1972 má společnost sídlo v Rignano Sull´Arno poblíž Florencie. Továrna zaujímá plochu 116.000m2, z toho 15.000 je zastřešených a zaměstnává 111 lidí. Ročně produkuje 17.000 motocyklů a 15.000 motorů. Betamotor SPA generuje obrat 44,5 milionů EUR ročně. Ze sta vyrobených motocyklů je více než sedmdesát exportováno do zahraničí, zbývajících třicet pak do Itálie. Obchodní síť se zaměřuje na přímý prodej v Itálii, Francii, Německu a Beneluxu, do zbytku světa jsou motocykly dodávány prostřednictvím importérů.

Všichni výrobci

Zhlédněte historii hlavních značek motosportu
2021 © HS Computers - Počítače - servis a prodej Valašské Meziříčí